Czy trzeba pominąć 7-dniową przerwę?

Od dłuższego czasu przyjmuje tabletki antykoncepcyjne Belara. Niestety zapomnialam przyjąć szóstej tabletki z blistra. Kolejnego dnia jak już sobie przypomniałam wzięłam 6 i 7 tabletkę z blistra w tym samym czasie, jednak z kilkugodzinnym opóźnieniem. 2 dni po tej sytuacji wystąpiło plamienie i trwa juz kilka dni. Czy w takiej sytuacji powinnam pominąć 7 dniowa przerwę i zacząć kolejny blister, czy normalnie tak jak zawsze zrobić 7 dni przerwy? Dodam, ze tabletki biorę około 22, wiec we wtorek nie wzięłam wcale, a w środę te 2 tabletki wzielam nie o 22, a w czwartek około godziny 3/4.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani, że doszło do pominięcia tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu. W takiej sytuacji na pewno konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków ostrożności. Najlepiej byłoby używać antykoncepcji barierowej przez kolejne 7 dni. Pominięcie tabletki w pierwszym i ostatnim tygodniu jest obarczone najwyższym ryzykiem zapłodnienia. Dlatego też po takim zdarzeniu konieczne jest wykorzystanie innych rodzajów antykoncepcji przez kolejne dni.

Pominięcie przerwy raczej nie jest konieczne, jeśli nie było w tym czasie stosunków seksualnych. Warto także odnieść się do ulotki producenta leku, który Pani przyjmuje. Tam także będzie Pani miała dokładnie opisany schemat postępowania w przypadku pominięcia aktywnej tabletki. Jeśli mimo uzyskanych informacji, dalej będzie miała Pani wątpliwości co do sposobu postępowania, to można rozważyć wizytę bądź kontakt telefoniczny z lekarzem ginekologiem. Zachęcamy zatem do obserwowania sytuacji oraz podjęcia ewentualnie kontaktu z lekarzem.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wybierz-metode-dla-ciebie

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.