Czy uszkodziłem sobie gardło?

Witam. Od pół roku ćwiczę śpiew i dopiero od miesiąca mam nauczyciela. Wcześniej ćwiczyłem moje gardło we własnym zakresie. Około 2 miesiące temu podczas ćwiczeń, gdy starałem się recytować tekst mówiąc możliwie jak najniżej, poczułem że coś z prawej strony mojego gardła się otworzyło. Coś co było wcześniej wklęsłe otworzyło się i tak już zostało. Wydarzyło się to na skutek ogólnego rozszerzenie gardła (dzięki czemu byłem w stanie w ogóle taki niski dźwięk osiągnąć). Moment otwarcia był dziwnym uczuciem, ale gdy to już się stało - stwierdziłem, że może tak już jest - w końcu nigdy wcześniej moje gardło nie miało potrzeby, aż tak się otwierać i zapomniałem o sprawie. Nie czułem tego przez prawie miesiąc do momentu, gdy na przeziębionym lekko gardle, podczas ćwiczenia niskich dźwięków - znowu poczułem ból i to tylko z prawej strony - mniej więcej w tym samym miejscu. Przestraszyłem się, że może wtedy, gdy coś mi się otworzyło coś sobie uszkodziłem. Czy takie otwarcie gardła/krtani to normalna sprawa? Czy coś takiego zdarza się kiedy rozwijamy nasz głos i niepotrzebnie się martwię? Proszę o pomoc!

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dzięki strunom głosowym znajdującym się w krtani, blisko gardła mówimy, śpiewamy, porozumiewamy się. Dlatego trzeba o nie dbać. Ból gardła ma różne podłoże. W Pana przypadku wydaje się on ściśle związany z dużym obciążeniem, ponieważ jak Pan nadmienia, sporo pracuje Pan głosem. Opisany przypadek wskazuje na konieczność wizyty u lekarza laryngologa. Do tego czasu może Pan łagodzić objawy domowymi sposobami na gardło: ziołowymi płukankami i herbatą z miodem. Więcej dowie się Pan z artykułu pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/gardlo

Być może wizyta u lekarza doprecyzuje źródło bólu, które może być umiejscowione w strunach głosowych, czyli centralnej części krtani. Fałdy głosowe są pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, a ich błona śluzowa zawiera gruczoły zwilżające. Pomiędzy nimi znajduje się szpara, stanowiąca najwęższą część krtani. Z nią struny głosowe tworzą głośnię. Być może tam doszło do nadmiernego otwarcia, o którym Pan pisze. Z kolei krtań to element układu oddechowego, który łączy gardło i tchawicę. Spełnia funkcję foniczną. To, jak wysokie dźwięki wydajemy, zależy od rozmiaru krtani, jej położenia względem gardła, a także od długości i tempa zmiany kształtu warg. I to może być kolejne nadwyrężone miejsce. Z Pana opisu wynika, że objawy nie ustępują, zatem konieczna jest konsultacja lekarska. Poniżej kolejne, wydaje się pomocne artykuły:

https://portal.abczdrowie.pl/struny-glosowe

https://portal.abczdrowie.pl/krtan

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.