Czy w tym czasie doszło do zapłodnienia?

Dzień dobry mam 18 lat okres miałam 26.11.2023 i znowu dostałam miesiączki 3.12.2023 powinnam dostać okres na początku stycznia a spóźnia mi się 9 dni. W między czasie dochodziło do zbliżeń z partnerem ( palcówka ) czy jest taka możliwość że mogło dojść do zapłodnienia?
KOBIETA, 21 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opóźnienia miesiączki mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. W pytaniu zawarła Pani informację, że w ostatnim czasie doszło do pewnego zaburzenia cyklu i wręcz wcześniejszego pojawienia się krwawienia. Potem nastąpiło opóźnienie i teraz nie ma miesiączki. Ponadto uprawiała Pani petting ze swoim partnerem i istnieje obawa o możliwość zajścia w niechcianą ciążę. Na początek na pewno trzeba sprawdzić, jakie są przyczyny tych przesunięć. Wiele czynników może mieć wpływ na taki stan. Należą do nich między innymi: zaburzenia hormonalne, zmiany w obrębie dróg rodnych (polipy, cysty), nieprawidłowości w endometrium, leczenie antybiotykami, długotrwały stres, zmiany diety (w szczególności duże restrykcje), podróże do innych stref klimatycznych, no i oczywiście ciąża.

W sytuacji, którą Pani opisuje, trzeba zastanowić się nad możliwością wystąpienia któregoś z tych czynników. Nie można pominąć też wykluczenia ciąży w teście aptecznym albo badaniem b-HCG w laboratorium. Jeśli sytuacja jeszcze się nie unormowała, to warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby wykonać potrzebne badania oraz wdrożyć odpowiednie działania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy

https://portal.abczdrowie.pl/petting-na-czym-polega-jak-go-uprawiac https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.