Czy w tym wieku można wyleczyć skoliozę?

Mam 27 lat i mam skoliozę. Czy w tym wieku można to wyleczyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam, to zależy. Leczenie skolioz jest problematyczne i nastręcza więcej trudności niż terapia wielu innych schorzeń kręgosłupa. Niestety na sukces leczenia skoliozy składa się czas rozpoczęcia terapii oraz dobór właściwej metody terapeutycznej. Choroba ta uważana jest za schorzenie ogólnoustrojowe, ponieważ skrzywienie kręgosłupa często powoduje nie tylko dolegliwości bólowe w tej właśnie okolicy, ale również zaburzenia funkcjonowania układu krążenia czy też układu oddechowego. Najczęściej na powodzenie można liczyć, gdy leczenie rozpocznie się w dzieciństwie, każdy rok zwłoki może zmniejszać szansę na powrót do pełnej sprawności. W wieku dorosłym zazwyczaj można tylko opóźnić rozwój choroby, żeby zniwelować jego skutki, takie jak np. deformacja narządów wewnętrznych. O skoliozie, metodach leczenia oraz rokowaniach przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skolioza. Niestety nie podał Pan żadnych szczegółów odnośnie choroby – w niektórych sytuacjach jedynym ratunkiem jest operacja, w innych wiele daje aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia – w ich doborze może pomóc fizjoterapeuta, który również pokaże jak je poprawnie wykonywać, by dawały właściwe rezultaty. Być może przydatna dla Pana będzie również wiedza o tzw. metodzie Pressio jako jednej z możliwości leczenia zachowawczego skoliozy: https://portal.abczdrowie.pl/metoda-pressio-w-leczeniu-zachowawczym-skolioz. Do tego należy pamiętać o odpowiednim traktowaniu kręgosłupa, czyli unikaniu nadmiernych przeciążeń, dbaniu o właściwą pozycję ciała, zarówno podczas stania, chodzenia, jak i siedzenia. Przykładowe ćwiczenia odnajdzie Pan w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/skolioza-cwiczenia-jakie-stosowac-a-jakich-unikac-przyklady. Myślę, że pierwszym krokiem, jaki powinien Pan uczynić, jest wizyta u ortopedy w celu dokonania oceny Pańskiego stanu i zlecenia dalszych badań – RTG lub rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.