Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa w odcinku piersiowym?

Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa w odcinku piersiowym z promieniowaniem do łopatek?

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety nie ma prostej recepty na ból kręgosłupa – zazwyczaj na zwyrodnienia powodujące dolegliwości bólowe pracujemy latami, zaś zatrzymanie skutków tego jest żmudną pracą. Ból odcinka piersiowego często jest wynikiem nieprawidłowej postawy ciała – np. podczas siedzenia przed komputerem. Inne możliwe przyczyny bólu kręgosłupa na tym odcinku opisane zostały w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-plecow-miedzy-lopatkami-co-oznacza-przyczyny-leczenie. Profilaktykę dolegliwości związanych z bólem pleców powinna Pani zacząć od wizyty u lekarza w celu ustalenia przyczyn bólu – pomogą w tym badania takie jak RTG, tomografia komputerowa lub rezonans. Wyniki należy skonsultować ze specjalistą – ortopedą, neurologiem lub w niektórych przypadkach – nawet z neurochirurgiem. Specjalista decyduje o leczeniu – może to być farmakoterapia oraz fizjoterapia. Połączenie tych dwóch metod daje zazwyczaj bardzo dobre efekty. Dopóki lekarz nie postawi diagnozy, może Pani posiłkować się lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, a także dostępnymi w aptece bez recepty maściami rozgrzewającymi. Dodatkowo pomocne mogą być rozgrzewające kąpiele, a także okłady z wykorzystaniem octu jabłkowego. Tego typu domowe sposoby na ból pleców odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-bol-kregoslupa. Jeśli ból nie jest wyjątkowo uciążliwy – to jest pozwala na normalne funkcjonowanie, warto wdrożyć ćwiczenia fizyczne, które zbudują tzw. gorset mięśniowy, podtrzymujący kręgosłup i przeciwdziałający uszkodzeniom. Ćwiczenia oraz zestaw porad dotyczących higieny kręgosłupa odnajdzie Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/rozciaganie-kregoslupa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.