Czy wada wzroku może mieć wpływ na ciążę?

Witam Chciałabym się dowiedzieć jak to jest z ciążą i dużą wadą wzroku. Moja wada to -7 w jednym a drugim -9. Byłam niedawno u okulisty i miałam robione badanie dna oka i nic złego się nie dzieje oczywiście murze unikać większych wysiłków ale z oczami jest ok.

Lek. Paweł Szadkowski

Generalnie przyjęło się uważać, że u osób krótkowzrocznych istnieje większa tendencja do odklejania się siatkówki (wynika to ze zmienionej anatomii gałki ocznej, zwłaszcza w mocno nasilonych wadach). Czynności zwiększające ciśnienie w gałce ocznej (np. podnoszenie ciężarów, czy parcie w trakcie porodu) lub urazy mogą zwiększać ryzyko odklejenia. Proszę jednak pamiętać, że mówimy tu jedynie o zwiększonym prawdopodobieństwie. Nie należy się zanadto niepokoić.