Czy mogę rodzić naturalnie przy problemach ze wzrokiem?

Po pierwszym porodzie naturalnym. Mam wadę wzroku. Czy przy kolejnych porodach jest możliwość porodu naturalnego? Czy wada może się pogłębić po kolejnym porodzie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wbrew obiegowej opinii poród naturalny nie wpływa na pogorszenie wzroku czy wystąpienie wady wzroku. Faktem jest, że w okresie ciąży wiele kobiet odnotowuje, że ma słabszy wzrok – duże stężenie hormonów (prolaktyny) może powodować obrzęk w gałce ocznej oraz odbijać się negatywnie na funkcjonowaniu rogówki, twardówki i soczewki. Są to jednak dolegliwości przemijające.

Według obecnych wytycznych wada wzroku przyszłej mamy nie jest przeciwwskazaniem do porodu siłami natury poza kilkoma specyficznymi przypadkami – jest to wada wzroku powyżej 20 dioptrii, odklejenie siatkówki lub jaskra. Odsyłam do artykułu: https://parenting.pl/wada-wzroku-a-porod.

Natomiast proszę pamiętać, że decyzję o ewentualnym cesarskim cięciu podejmuje zawsze ginekolog prowadzący ciążę, a w przypadku wskazań pozapołożniczych robi to po zapoznaniu się z dokumentacją lub opinią specjalisty, u którego leczy się lub leczyła ciężarna. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wskazania-do-cesarskiego-ciecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.