Czy witaminy przyjmowane na czczo mogą podrażniać żołądek

Czy witaminy przyjmowane na czczo mogą podrażniać żołądek i powodować zgagę ? Przyjmowałam przez 2 miesiące witaminy typu rutinoscorbin, zestaw witamin dla aktywnych plus complex b zawsze na czczo popijając dużą ilością wody. Zauważyłam że od 3 tygodni zaczęła pojawiać się zgaga w różnych porach dnia. Witaminy oczywiście odstawiłam widzę lekka różnice na plus. Czy mogłam podrażnić żołądek ? Nigdy nie miałam takich problemów ze zgagą.
KOBIETA, 32 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

choć witaminy rozpuszczalne w wodzie, takie jak witamina C lub witaminy z grupy B mogą być przyjmowane na czczo, to wiele zależy od samopoczucia pacjenta. Niektóre z nich mogą bowiem mieć drażniący wpływ na żołądek.

Osoby z wrażliwym żołądkiem powinny więc przyjmować Rutinoscorbin oraz inne preparaty zawierające witaminę C w czasie posiłku lub po jego zakończeniu. Takie postępowanie pozwoli na złagodzenie dolegliwości. Jeśli zgaga nie zniknie, pomimo zmiany sposobu przyjmowania, to warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Ten temat poruszaliśmy w naszym artykule znajdującym się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/o-jakiej-porze-dnia-przyjmowac-witaminy-i-suplementy-diety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.