Czy wyniki morfologii krwi w szóstym tygodniu ciąży są prawidłowe?

Proszę o interpretację wyników morfologii: HGB 11,4 (norma od 12), HCT 34,6 (norma od 36), MPV 12,1 (norma do 12), LYM 0,97 (norma od 1), EOS 0,03 (norma od 0,10), EOS % 0,7 (norma od 1,0), reszta w normie nadmieniam, że jestem w szóstym tygodniu ciąży. Dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niestety nie przytoczyła Pani wszystkich wyników badań, co uniemożliwia dokładne przeanalizowanie wyników. Dodatkowo warto pamiętać, że w interpretacji morfologii konieczna jest ocena stanu klinicznego pacjenta, jego obecnych dolegliwości jak i chorób przewlekłych.

Parametry HGB, HCT, MPV są elementami oceny układu czerwonokrwinkowego. Brakuje tutaj informacji na temat liczby erytrocytów. Zakładam zatem, że są one w normie, choć pewnie są raczej w dolnych jej granicach. Obniżenie wspomnianych parametrów przemawia za rozwijającą się niedokrwistością mikrocytarną, najczęściej związaną z niedoborem żelaza. Taki stan powinien skłonić Panią do modyfikacji diety polegającej na włączeniu produktów bogatych w żelazo. Istotne jest łączenie posiłków tak, by zawierały posiłki z żelazem i witaminą C, która ułatwia wchłanianie pierwiastka. Jest to istotne tym bardziej, że około 6 miesiąca ciąży pojawia się fizjologiczna niedokrwistość ciężarnych.

Eozynofilia oraz limfopenia mogą być obniżone zarówno w czasie ciąży jak i podczas infekcji wirusowej. Ze względu na niewielkie odchylenia od normy nie ma potrzeby do zmartwień.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!