Czym leczyć trądzik?

Witam! Mam 22 lata. Ze zmianami trądzikowymi zmagam się od kilku lat i występują one na całej twarzy- przede wszystkim na policzkach, brodzie, skroniach i czole. 2 lata temu rozpoczęłam kurację u lekarza dermatologa. Stosowałam następujące leki- (zewnętrznie) duac, brevoxyl, skinoren, 2 rodzaje płynów do przemywania cery, robione na zamówienie w aptece, których-niestety- nazw ani składu nie pamiętam, natomiast (doustnie) tetracyklinę, witaminę pp, cynk. Po skończonej prawie 6- miesięcznej kuracji tymi specyfikami rozpoczęłam leczenie blizn dermatixem, wkrótce musiałam tego zaprzestać, ponieważ zmiany znów się pojawiły. :-( Stosuję różne toniki, żele, peelingi, kremy do cery trądzikowej, przetłuszczającej się, ale oprócz oczyszczania nic nie pomagają. Bardzo proszę o poradę. Co mam stosować, aby chociaż w części zniwelować problem. Z góry dziękuję.

Szanowna Pani,

Niewiem jaki skład miały płyny robione na zamówienie, jednak wśród leków jakie Pani wymieniła nie było retinoidów. Być może warto spróbować tych preparatów. Tym bardziej, że kończy się lato, a leków tych nie należy stosować w sytuacji ekspozycji na światło słoneczne.

Czy kiedykolwiek badano u Pani poziomy hormonów płciowych, w tym androgenów? Niejednokrotnie choćby wzgędny ich nadmiar może powodować tego rodzaju problemy, wtedy przyczynowo stosuje się doustne środki antykoncepcyjne, zawierające progestagen o działaniu antyandrogennym.

Warto zasugerować to dermatologowi. Wizyta lekarska będzie konieczna, gdyż są to leki na receptę, a ponadto przed zaordynowaniem tabletek antykoncepcyjnych należy zrobić wyżej wspomniane badania hormonalne, badania ginekologiczne oraz biochemiczne.

Pozdrawiam serdecznie

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.