Czym może być taki guzek w okolicy odbytu?

Dziecko ma guzka koło odbytu, bezbolesnego i wyczuwalnego tylko podczas dotyku, skóra jest delikatnie spuchnięta, nie widać tej zmiany na zewnątrz. Wyczułam ta zmianę pod palcem podczas smarowania pupy kremem na odparzenia. Około miesiąc temu dziecko było leczone na ropień okołoodbytniczy, byl on wyłyżeczkowany a trzy tygodnie po tym po drugiej stronie pojawiła się ra właśnie kulka , lekarz raczej wykluczył że to ropien, bo przy dotyku nie boli, po maści fucidin stosowanej 3 dni nie ma żadnych zmian, kulka nie rośnie ani nie maleje, zauważyłam ja 4 doby temu, mam to obserwować i za 2 tygodnie isc do kontroli, co to może być ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze zdrowiem dziecka. W pierwszej kolejności na pewno warto zachować spokój, gdyż nie każda zmiana w okolicach odbytu musi oznaczać coś poważnego.

Ropień, który wystąpił został prawidłowo wyleczony. Czasami zdarza się sytuacja, że taka zmiana ulega nawrotom, w zależności od stopnia higieny oraz odporności organizmu.

Przyczyn powstawania takiego guzka może być wiele. Istnieje przypuszczenie, że mógłby to być ponowny ropień, jednak nie przemawiają za tym obecne dolegliwości, zwłaszcza brak objawów bólowych. Taka zmiana okołoodbytnicza mogłaby odpowiadać między innymi miejscowym stanom zapalnym skóry, czyrakowi, czy przerośniętym brodawkom odbytowym.

Z racji odległości, trudno jest ocenić przyczynę takiej dolegliwości oraz aktualny stan zdrowia dziecka. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem pediatrą lub chirurgiem dziecięcym. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym będzie mógł podjąć decyzję o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/odbyt

https://portal.abczdrowie.pl/ropien

https://portal.abczdrowie.pl/czyrak-odbytu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.