Co oznaczają takie zmiany w okolicy odbytu?

Dzień dobry mam pytanie ginekologiczne, zauważyłam u siebie zmiany skórne wokół odbytu, wygląda to jak guzki albo kulki skóry, nie wiem jak to ująć. Nie boli to, ale jest tego dużo i jest to miękkie i elastyczne. Mam to od dłuższego czasu ale nie zwracałam na to uwagi, dopuki nie zobaczyłam jak to wygląda i się przestraszyłam kiedy porównałam swoje zdjęcie do normalnego gdzie okolice odbytu wyglądają czysto.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie okolice odbytu powinny być wolne od zmian skórnych, a ich obecność zawsze świadczy o patologii.

Jeżeli zaobserwowane przez Panią guzki nie wchodzą do kanału odbytu, to nie są to guzki hemoroidalne. Na skórze okolic odbytu mogą się znajdować różnego rodzaju zmiany związane z zakażeniami skóry czy tkanki podskórnej, jednak zazwyczaj ich obecność związana jest z pewnym dyskomfortem czy wręcz bólem.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Bardzo charakterystyczne są natomiast zmiany o wyglądzie tzw. kalafiorowatym – mogą być rozległe, w krótkim czasie rozrastać się, a przypominają swym kształtem właśnie to warzywo. Są to tzw. kłykciny kończyste, inaczej brodawki płciowe i są skutkiem zarażenia wirusem HPV poprzez kontakt płciowy. U kobiet często pojawiają się najpierw w okolicach sromu, choć oczywiście mogą zajmować okolice odbytu.

Więcej informacji na temat brodawek płciowych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste-najwazniejsze-informacje.

Ponieważ jednak pewność może dać tylko badanie, sugeruję, by zgłosiła się Pani do lekarza – ginekologa lub dermatologa. W przypadku kłykcin kończystych istnieje szereg metod leczenia, a o ich doborze zadecyduje lekarz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.