Depresja a leczenie farmakologiczne

Czy tabletki sa wskazane przy depresji? Czy może są jakies lagodniejsze metody?

 PrzemysĹaw Todorowicz

Istnieje możliwość psychoterapii jako łagodniejsza forma leczenia. Jednakże o włączeniu lub wykluczeniu farmakologii decyduje jedynie lekarz psychiatra. Dlatego polecam wizytę u specjalisty, który będzie miał możliwość ocenić, czy farmakologia w danym przypadku jest wskazana.

Depresję możemy podzielić ze względu na nasilenie objawów na: łagodną, umiarkowaną i ciężką. W przypadku tej pierwszej korzyści wynikające z farmakoterapii są dyskusyjne i zaleca się wówczas głównie psychoterapię (np. poznawczo-behawioralną). W przypadku depresji umiarkowanej zazwyczaj wskazana jest farmakoterapia, która jest konieczna w depresji ciężkiej. Różnicowanie nasilenia depresji wymaga całościowego badania psychiatrycznego. Proponuję zaplanować konsultację specjalistyczną, aby z psychiatrą bardziej szczegółowo omówić kwestie rozpoznania i leczenia.