Depresja połączona z lękami

Witam, Michał 34 lata. Od kilku lat walczę z depresją połączoną z lękami. Przeszedłem już długą drogę po różnych lekarzach i różnych lekach. Nic nie pomagało, a leki brałem reklamówkami..... Zaprzestalem wizyt u lekarza i leków, bez sensu jak i tak od wielu lat nic nie pomaga. Rozpad sie mój kilkuletni związek przez chorobę i czuje ze zaraz stracę prace przez nią. Co mam zrobić? Może coś nie konwencjonalneg?

Mgr Adam Horak Psycholog

Panie Michale. Leki to tylko połowa. Nawet nosząc spodnie, jesteśmy istotami czującymi i cierpiącymi, choć ciężko nam się do tego przyznać. Chodzenie po lekarzach z całą pewnością pomogło, bo przyznał się Pan do cierpienia sam przed sobą. Sens ma wiele rzeczy, tylko trzeba go poszukać. Przede wszystkim w swoim umyśle, który jest jak skomplikowana maszyna, która od czasu do czasu wymaga "konserwacji". Warto tam od czasu do czasu spojrzeć w towarzystwie dobrego specjalisty, a takim specjalistą jest psychoterapeuta czyli odpowiednio przeszkolony psycholog lub lekarz. W procesie psychoterapii będzie Pan mógł bezpiecznie i spokojnie pozwolić sobie na swobodne przeżywanie trudnych emocji, które wymknęły się kiedyś spod kontroli i teraz przypominają o sobie mimo zażywanych leków. To nieprawda, że "Chłopaki nie płaczą" , jak brzmią słowa znanej piosenki.

Witam

Z tego, co Pan pisze, rozumiem, że leczenie polegało głównie na farmakoterapii. W przypadku depresji i lęku same leki często okazują się niewystarczające. Zachęcam do podjęcia regularnej psychoterapii.

Pozdrawiam
Katarzyna Binder