Dlaczego mam problem z zasypianiem i odczuwam lęk?

Od długiego czasu mam problem z zasypianiem. Ciągle czuję czyjąś obecność, wiem że jestem sam mimo tego cały czas mam poczucie zagrożenia. Od kilku miesięcy praktycznie nie zasypiam w nocy tylko czekam na dzień. Ostatnio nawet w ciągu dnia czuję ciągły niepokój i zagrożenie. Oglądam się we wrzystkie strony. Lęk towarzyszy mi cały czas znacznie nasila się kiedy zamykam oczy. Proszę o pomoc.

Dzień dobry. Stany podwyższonego poziomu lęku mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Często to wynik nagromadzenia stresu, z którym nie do końca potrafimy sobie skutecznie poradzić. Nie znam pańskiej sytuacji na tyle szczegółowo, by przypuszczać chociaż co może być tego przyczyną w tym konkretnym przypadku. Zachęcam Pana do umówienia się na konsultację diagnostyczną do lekarza-psychiatry. Będzie mógł, nie tylko zbadać przyczyny, ale także przepisać doraźne leki pozwalające na regulację i pozbycie się stanów lękowych. Niezależnie od tego, prawdopodobnie wskazana będzie terapia, która pozwoli Panu na uniknięcie podobnych trudności w przyszłości. Pozdrawiam.

Witam Pana
Nie wspomina Pan nic o tym, jaki tryb życia Pan prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywał Pan jakieś stresujące sytuacje?
Problemy, które Pan opisuje najczęściej spowodowane są
brakiem snu, stresem, przemęczeniem, nerwicą lub zażywaniem
substancji psychoaktywnych.
Możliwe, że ich źródłem są przeżywane emocje, stres
lub przykre czy traumatyczne doświadczenia z przeszłości.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pana bezpodstawny,
a jednak dla Pana przeraźliwy lęk.
Pana objawy wskazują na zaburzenia lękowe, jednak rzetelną
diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji.
Zaburzeniom tym często towarzyszy silny lęk, rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, a także problemy ze snem.
Żeby Panu pomóc trzeba poznać dokładnie naturę Pana
problemu, dotrzeć do źródła lęku i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do skorzystania z psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl