Dlaczego mam takie krwawienie we wczesnej ciąży?

Dzień dobry, jestem po dwóch ciążach zakończonych cesarskim cięciem, po 10 latach od ostatniej zaszłam w ciążę ponownie (teraz 8 tydzień), ale teraz często towarzyszą mi bóle podbrzusza. Miałam spore krwawienie na szczęście nie doszło do poronienia, praktycznie od początku codziennie mam brązowe plamienia. Czy może to być związane z blizną po poprzednich cesarkach? Wizytę u mojego lekarza mam dopiero za tydzień a umieram z niepokoju dlatego z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, natomiast jeśli miała Pani krwawienia, a teraz utrzymują się plamienia, to zdecydowanie jest to wskazanie do przyspieszenia wizyty u ginekologa prowadzącego ciążę lub zgłoszenia się na izbę przyjęć szpitala. Każde plamienie czy krwawienie może stanowić zagrożenie dla ciąży, ale żeby to ocenić konieczne jest badanie ginekologiczne. Być może konieczne będzie wdrożenie leczenia dydrogesteronem. O krwawieniu i plamieniu w ciąży przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-w-ciazy-poczatki-poronienie-zalecenia.

Jeśli chodzi o cesarskie cięcie, to faktycznie przebyte zabiegi mogą powodować krwawienia, lecz zazwyczaj na późniejszym etapie ciąży. Natomiast pacjentki po cesarce, które ponownie zaszły w ciążę, poza rutynowym badaniem powinny przejść badanie USG sprawdzające stan i grubość blizny po poprzednich zabiegach – pierwsze takie badanie powinno mieć miejsce jeszcze przed kolejną ciążą, zaś następne – w 6. tygodniu ciąży oraz w III trymestrze ciąży. O powikłaniach po cesarskim cięciu dowie się Pani z tego materiału wideo: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-cesarskiego-ciecia.

Zatem, biorąc pod uwagę liczbę cięć cesarskich, które Pani przeszła, oraz obecne dolegliwości jest wysoce wskazane, by skonsultować się z ginekologiem. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://parenting.pl/ciaza-po-cesarce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.