Dlaczego moja miesiączka jest tak bolesna?

Jestem 4 miesiące po porodzie rodziłam przez cesarskie cięcie .Nie karmię piersią .Krwawienie podłogowe i obkurczenie macicy trwało u mnie 2 tygodnie pod koniec było już śluz , a nie krew . Po miesiącu wróciła mi miesiączka przez pierwsze 2 miesiące miałam po 2 razy w miesiącu i każda co raz bardziej bolesna ze skurczami .W tym miesiącu pojawiła się jedna również silne bóle skurcze , bardziej bolesna niż poprzednia .Przed ciąża miesiączkę miałam lekko bolesną bądź wcale bez skurczy .Czego przyczyną mogą być co raz bardziej bolesne miesiączki ? Czy każda będzie co raz gorsza? Co robić w takiej sytuacji ?Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zazwyczaj miesiączki po porodzie nie odbiegają znacząco od tych sprzed czasu ciąży – zatem wysoce niepokojące jest to, że nigdy wcześniej nie cierpiała Pani z powodu bolesnych menstruacji. Dlatego też sugeruję, by skonsultowała się Pani z ginekologiem – prawdopodobnie USG transwaginalne i ocena macicy oraz blizn po operacji cięcia cesarskiego da odpowiedź na pytanie o przyczynę Pani problemu.

Niestety wśród wielu powikłań związanych z cesarskim cięciem jako metodą rozwiązywania ciąży wymienia się zrosty pooperacyjne. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, szczegółowo omawia tę kwestię: https://parenting.pl/zrosty-po-cesarce. Niestety zrosty po operacji cesarki są powikłaniem bardzo częstym, które powoduje szereg reperkusji, w tym: bóle brzucha, problemy z wypróżnianiem, dyskomfort odczuwany podczas współżycia.

Inną przyczyną bolesnego miesiączkowania o charakterze wtórnym mogą być także tzw. mięśniaki macicy, które są łagodnymi guzami powstającymi prawdopodobnie wskutek zaburzeń hormonalnych. Niewykluczone są także stany zapalne pochwy, które rozprzestrzeniają się na jamę macicy, jajowody i jajniki. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczkowanie.

Zachęcam do zapoznania się także z tym artykułem: https://parenting.pl/endometrioza-po-cesarskim-cieciu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.