Dlaczego mam ten ból jajników i macicy?

Witam. Jestem 6 lat i 3 miesiące po porodzie wykonanym cesarskim cięciem. Zaraz po porodzie , po konsultacji z ginekologiem ponownie rozpoczęłam antykoncepcję tabletkową, stosowałam ją z różnymi przerwami, od 20.07 przerwałam kurację gdyż staramy się z partnerem o drugie dziecko. Kochamy się bardzo często,zwłaszcza w dni płodne, ale jak narazie bez skutku. Wczoraj dostałam okres z jednodniowym opóźnieniem, jest skąpy ale u mnie jest to normalne. Jednak gdy uprawiamy seks w niektórych pozycjach odczuwam silny ból w macicy lub jajnikach. Czy to może być coś związanego z poprzednim porodem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno specyfika, jak i umiejscowienie bólu opisywanego przez Panią może wskazywać na obecność zrostów. Jest to częste powikłanie pojawiające się po cesarskim cięciu. Zrosty są skutkiem nieprawidłowego zrośnięcia się rany, w wyniku którego dochodzi do połączenia struktur, które wcześniej nie były zrośnięte. Tutaj o powikłaniach cesarskiego cięcia: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-cesarskiego-ciecia.

Stosunkowo częstym skutkiem powstania zrostów po operacji cesarskiego cięcia jest ból brzucha i wzdęcia wskazujące na niedrożność jelit. Niewłaściwe zrośnięcie się tkanek może prowadzić także do zmian anatomicznych w obrębie miednicy – manifestują się one bólem podczas stosunku płciowego.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://parenting.pl/zrosty-po-cesarce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.