Co oznacza taki ból brzucha po cesarce?

Witam ponad dwa lata temu urodziłam dziecko poprzez cesarskie cięcie. Przed ciążą miesiączki były obfite i bolesne ale zażycie w odpowiednim momencie ibupromu max i leżenie w odpowiedniej pozycji pomagało. Teraz ból jest zupełnie inny nie pomaga nospa ani Ibuprom jestem w stanie funkcjonować ale brzuch jest napuchnięty i nie jestem w stanie wstać normalnie z łóżka tylko bokiem podpierając się na rękach podobnie jest podczas przekręcania się na łóżku z jednego boku na drugi. Najgorszy ból jest jednak przy kichaniu lub kaszleniu jeśli nie kucnę i nie przycisnę mocno brzucha to ból jest tak silny jakby miało mnie rozerwać od środka. Dodam że USG miałam zrobione cytologia wymaz badania hormonalne. Czy mimo wszystko nie powinnam się tym przejmować i przyjąć że tak po prostu mam że odczuwanie miesiączki zmieniło się po ciąży ? Dodam tylko że czuje się co miesiąc tak jakbym była po cesarskim cięciu. Bardzo proszę o radę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli brzuch jest spuchnięty, to zdecydowanie należy jak najszybciej wykonać USG – ponieważ nie wspomina Pani, kiedy oraz jakiego rodzaju badanie wykonywano u Pani, to sugerowałabym badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej oraz transwaginalne, by ustalić źródło dolegliwości. Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczkowanie.

Z pewnością nie należy bagatelizować dolegliwości – ból miesiączkowy tego typu nie należy do fizjologicznie występujących. Zazwyczaj po porodzie cykl menstruacyjny prędzej lub później ulega unormowaniu, a miesiączka nie odbiega znacząco od takiej postaci, jaką przybierała przed ciążą. Jeżeli więc po porodzie bóle menstruacyjne uległy nasileniu i leki NLPZ nie są w stanie zneutralizować bólu, to konieczna jest diagnostyka. Niekiedy przyczyną dolegliwości w obrębie jamy brzusznej są zrosty powstałe po operacji cesarskiego cięcia. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://parenting.pl/zrosty-po-cesarce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.