Dlaczego mam te problemy z pamięcią?

Dzien dobry. Mam 31 lat, mezczyzna. Od jakiegos czasu zauwazylem, ze mam problemy z pamiecia np. Kładę portfel i nie pamiętam gdzie albo zastanawiam sie czy wzialem juz tabletke czy jednak mialem ja zabrac... jednak gdy skoncentruje sie na czynnosci i np. powiem sobie tu kladziesz portfel pamiętaj o tym, to pamietam ze on tam jest. Innym problemem jest np. ze zastanawiam sie co robilem przez caly dzień i nie wszystko.pamietam dopiero jak mi ktos przypomni to przypominam sobie, ze tak bylo... albo poszedlem z dzieckiem na spacer i wieczorem sobie zadaje pytanie, ktoredy szedlem i zauważam problem i odtwarzam sobie gdzie bylem i co widzialem i jakos sie udaje ta droge przypomniec albo mama mowi, ze dziecko wczoraj plakalo wieczorem a ja sobie jakos tego nie przypominam, zeby byl.jakis wielki halas. Boje sie czy to nie alzhaimer naczytalem sie i nie moge przestac o tym myslec czy to nie moj problem. Rodzice maja 60 lat i nie maja stwierdzonej choroby. Prosze o porade

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

problemy z pamięcią, które Pan zgłasza, wymagają niezwłocznej konsultacji lekarskiej – neurologa lub neuropsychologa. Zaburzenia pamięci mogą mieć charakter przejściowy bądź stały, dlatego też ważne, by jak najszybciej zlokalizować przyczynę Pana dolegliwości i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Zapominanie o rzeczach, które miały miejsce kilka minut wcześniej, powszechnie kojarzy się chorobą Alzheimera, na którą w zdecydowanej większości zapadają seniorzy. Jednak problemy z pamięcią świeżą mogą być spowodowane zatruciami metalami ciężkimi bądź schorzeniami endokrynologicznymi. Diagnostyka będzie prowadziła w pierwszej kolejności do wykluczenia nowotworów ośrodkowego układu nerwowego, sprawdzenia poziomu stężeń we krwi witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, a także przepływu krwi przez mózg. Zaburzenia pamięci poza podłożem neurologicznym mogą mieć też podstawy w obszarze ludzkiej psychiki – tak często bywa przy depresji lub w stresie. W każdym razie powinien Pan jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami, które zostały zadane w naszym serwisie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-problemy-z-pamiecia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadcza-problemy-z-pamiecia-swieza,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-pamiecia-u-23-latka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W ce.lu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.