Dlaczego mam uderzenia gorąca mając 23 lata?

Witam. Od dłuższego czasu zmagam się z uderzeniami gorąca, występującymi przy naprawdę niewielkim wysiłku fizycznym, przy ćwiczeniach w domowym zaciszu, nawet przy szybszym chodzeniu (ale nie biegu). Po skończonym "wysiłku" jestem cała zgrzana i spocona (ale nie tak, żeby się ze mnie lało). Miałam tak zarówno przed stosowaniem antykoncepcji, jak i w trakcie i nie wiem, z czego może wynikać (biorę tabletki prawie 2 lata). Wcześniej miałam badaną tarczycę i wyszła w porządku. Chciałabym zrobić badania, bo coraz bardziej mnie to niepokoi i nie ukrywam, że utrudnia życie, ale nie chcę rezygnować z tabletek (raz tak zrobiłam, przerwa miesiąc i mój organizm dochodził do siebie kilka miesięcy). Co w takiej sytuacji? Jakie badania mogę wykonać, żeby dowiedzieć się, o co chodzi, ale nie hormonalne? Pozdrawiam 23 lata

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyczyną uderzeń gorąca mogą być zaburzenia hormonalne, dlatego wskazane byłoby wykonanie badań hormonalnych. Ponadto takie objawy mogą występować na skutek stresu lub być skutkiem ubocznym zażywanych leków. Czasem uderzenia gorąca towarzyszą także chorobom serca lub zaburzeniom pracy tarczycy, dlatego warto to skontrolować. Znaczenie może mieć również dieta – np. nadmiar kawy, spożywanie alkoholu lub jedzenie ostrych potraw, a także zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu.

Proszę udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje Panią na badania w tym kierunku. Dzięki temu możliwe będzie postawienie diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

O tym, na co mogą wskazywać uderzenia gorąca można przeczytać w naszym artykule, który znajduje się pod poniższym adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/uderzenia-goraca-to-nie-zawsze-objaw-menopauzy.

Inne pytania o uderzenia gorąca umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uderzenie-zimna-i-goraca-u-22-latki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-moich-uderzen-goraca, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uderzenia-goraca-u-18-latka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.