Dlaczego mam zaburzony smak?

Od 3 miesięcy odczuwam bardzo dziwny zapach i smak niektórych potraw. W szczególności cebula. Wcześniej bardzo lubiłem zapach smażonej cebuli, lubiłem awokado... dzis nie jestem w stanie przebywać w kuchni gdzie jest cebula. Cebula nie pachnie już jak cebula, przypomina smak ciężki do opisania, porównałbym to może do mieszanki zepsutych owoców i jakiejś ciężkiej chemii, na prawdę wyjątkowo ciężko to opisać. Nie wiem gdzie szukać pomocy, czuje to powiedzmy w 40% różnych pokarmów i napoi. Nawet niektóre piwa oraz wina maja ten cebulowy posmak i zapach. Co dziwnie również mój własny pot odczuwam właśnie w ten sposób.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaburzenia węchu mogą mieć wiele przyczyn – na tle laryngologicznym, neurologicznym, niestety bez badania nie sposób tego ustalić.

Natomiast w ostatnim czasie zaburzenia w odczuwaniu smaku i węchu są bardzo powszechne w związku z infekcją wirusem SARS-CoV-2. Wielu chorych, u których choroba przebiegała bezobjawowo czy skąpoobjawowo doświadczało zaburzeń węchu – osłabienia lub niekiedy niewłaściwego odczuwania zapachów. Zjawisko to nazywa się kakosmią.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kakosmia.

Ponieważ zaburzeń węchu wskutek uszkodzenia opuszki przez wirusa choroby covid-19 w żaden sposób nie leczy się, natomiast zaburzenia na tle laryngologicznym owszem, to może Pan skonsultować się laryngologiem. W następnej kolejności może Pan zwrócić się do neurologa.

Jeżeli nie chorował Pan na covid-19 bądź nic Pan na ten temat nie wie, koniecznie należy ustalić przyczynę zaburzeń węchu.

Być może zainteresują Pana także te materiały: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-powonieniem-moga-byc-nietypowym-objawem-koronawirusa oraz https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-utrata-wechu-i-smaku-eksperci-potwierdzili-ze-zmiany-sa-odwracalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.