Czy tak się objawia parosmia?

W listopadzie 2020 przebylam covid19.Objawem był mi.in. całkowita utrata smaku i zapachu która to po ok. 2 tyg. całkowicie ustapila. Od ok 2 tyg. pojawiła mi się dolegliwość w postaci omamów węchowych i smakowych. Kiedy jem np. banany,jabłka,jogurty,czekoladę, ser żółty - wyczuwam w trakcie jedzenia ten sam dziwny smak tych produktów- jakby chemiczny. Dodatkowo zapach tych produktów zawiera też te sama nutę.Jogurt owocowy jedzony przez męża metr dalej był przeze mnie wyczuwany- oczywiście ten specyficzny jego zapach. Mam wrażenie że dolegliwości się nasilają. Nic mi nie smakuje bo wszędzie wyczuwam ten okropny smak.Specyficzny smak najbardziej wyczuwam na tylnej części podniebienia.Ciezko mi jest dokładnie opisać ten problem ponieważ pierwszy raz spotykam się z czymś podobnym. Próbując szukać informacji w internecie znalazłam takie określenie jak - parosomia ale nie wiem czy tak to się objawia. Proszę o pomoc oraz pokierowanie mnie do odpowiedniego specjalisty.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

parosmia należy do zaburzeń węchu, wśród których można wyróżnić nieprawidłowe odczuwanie zapachów, ale też osłabienie powonienia czy nadwrażliwość węchową. Wszystkie te zaburzenia współwystępują wraz z chorobą covid-19 bądź też mogą być jej bezpośrednim powikłaniem.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/anosmia.

Niestety, choć badacze ustalili mechanizm pojawiania się zaburzeń węchowych, to dotychczas nie odnaleźli skutecznej metody leczenia. Wśród pacjentów uskarżających się na zaburzenia tego typu znajdują się zarówno ci, którym węch wraca w przeciągu kilku dni lub tygodni, jak i ci, którzy borykają się z tym problemem od wielu miesięcy.

Proszę zapoznać się z tymi artykułami, w nich odnajdzie Pani więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/covid-uszkadza-nerwy-ozdrowiency-maja-urojenia-wechowe oraz https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-covid-19-utrata-wechu-i-smaku-eksperci-potwierdzili-ze-zmiany-sa-odwracalne.

Ponieważ dolegliwości trwają u Pani już dłuższy czas, to sugeruję, by skonsultowała się Pani z neurologiem – niewykluczone, że zadecyduje o wykonaniu badań obrazowych, by ustalić czy nie doszło do uszkodzenia nerwów węchowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.