Dlaczego moje libido tak bardzo spadło?

Witam, od jakiegoś czasu mam bardzo obniżone libido. Zrobiłem test na wolny testosteron i wyszedł wynik 18,6pg/mL. Czy jest to dobry wynik dla 28 latka? Labolatorium podaje zakres 15-50.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

uzyskany przez Pana wynik mieści się w określonych normach.

Warto jednak pamiętać, że na libido wpływ ma wiele czynników. Oprócz przewlekłych chorób czy przyjmowanych leków znaczenie ma również styl życia, a więc aktywność fizyczna, używki oraz dieta, która może doprowadzić do niedoboru witamin i minerałów.

To jednak nie wszystko. Również czynniki emocjonalne mogą spowodować spadek libido. Wszechobecny stres, problemy w związku oraz traumy (zwłaszcza te związane z życiem seksualnym) wpływać mogą na popęd płciowy.

Jeśli obniżone libido nie wynika z chorób czy zaburzeń hormonalnych, to można spróbować domowych sposobów na zwiększenie popędu płciowego. Przede wszystkim warto zadbać o zdrową i pełnowartościową dietę oraz codzienną porcję ruchu. Warto wspomóc się suplementami, które zawierają naturalne składniki. Ważny jest także regularny wypoczynek.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/libido-spadek-jak-zwiekszyc-libido-kobieta-i-mezczyzna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.