Jakie mogą być przyczyny spadku libido i wypadania włosów?
Dzień dobry, od ok 2 miesięcy odczułam totalny spadek libido, suchość pochwy a na dodatek włosy wypadają mi garściami. Wykonywałam badania na tarczycę, żelazo, b12, glukoza i morfologia; wszystko w normie. Badanie ginekologiczne w tym usg również nic nie wykazało. Zdrowa dieta i dużo ruchu. Jakie mogą być inne przyczyny i jakie inne badania mogę jeszcze wykonać? Pozdrawiam

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry,
najpowszechniejszą przyczyną, w której możemy powiązać spadek libido z wypadającymi włosami, są zaburzenia hormonalne występujące u wielu kobiet, jednak gdy wyniki badań są w normie, należy doszukiwać się innej przyczyny lub rozłączyć te dwa objawy, które mogą być spowodowane różnymi dolegliwościami, np. problemami natury psychicznej, choroby o podłożu zapalnym. Obecnie często zauważalne jest wypadanie włosów powiązane ze spadkiem popędu seksualnego jako jeden ze skutków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i przejście choroby COVID-19, co ustalili naukowcy.
Podsumowując, warto udać się z tym problemem do lekarza ginekologa (i ewentualnie dodatkowo do trychologa, który oceni stan Pani włosów), dzięki czemu zleci on odpowiednie dla Pani badania, ponieważ robienie ich na własną rękę bez zebrania bardzo dokładnego wywiadu lekarskiego może być bezskuteczne i kosztowne.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/niskie-libido-oto-leki-ktore-moga-odpowiadac-za-spadek-twojej-seksualnej-formy
https://portal.abczdrowie.pl/libido-spadek-jak-zwiekszyc-libido-kobieta-i-mezczyzna
https://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-libido
https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-wypadanie-wlosow-wszystko-o-wypadaniu-wlosow