Dlaczego nie mogę zajść w ciążę od 10- miesięcy?

Witam. Lekarz zdiagnozował u mnie kolke nerkowa która jest u mnie genetyczna-po dziadku i mamie. Niepokoi mnie to,że z moim partnerem współżyjemy bez antykoncepcji 10 miesiecy i wciąż nie jestem w ciąży.Czy przez moja chorobę,stres i nerwy jestem bezpłodna? Pozdrawiam.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Bezpłodność stwierdza się dopiero po roku od regularnego współżycia (3-4 razy na tydzień) bez zabezpieczenia. Dopiero po takim czasie należy wdrożyć odpowiednie badania w kierunku niepłodności. W wielu publikacjach stres jest jednym z czynników, który może wpływać na trudności w zajściu w ciążę. Jednak warto zawsze porozmawiać o tym z odpowiednim specjalistą.