Dlaczego nie zachodzę w ciążę? Co jest nie tak?

Mam 18 lat. 2 lata temu zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. problem w tym ze nie brałam ich ciągiem. Tzn brałam przez 4 miesiące, potem dwa miesiące przerwy i znowu. Teraz już nie biorę. Miesiączkuje normalnie. Okres występuje co 25 - 30 dni. Dość bolesny. Kiedyś podczas, gdy nie brałam już tabletek (2 miesiące) kochałam się z chłopakiem bez żadnego zabezpieczenia. Do końca. Nie zaszłam w ciążę.
Moje pytanie brzmi - czy to, że w tą ciążę nie zaszłam jest spowodowane rozregulowaniem się mojego organizmu przez te tabletki czy może ze mną jest coś nie tak? Planuje dziecko za parę lat. Mam tyłozgięcie macicy. Martwię się ponieważ wielokrotnie była możliwość zajścia w ciążę, a do tego nie doszło. Szczęście w nieszczęściu. Jestem młoda, ale martwię się, że w przyszłości nie będę mogła mieć dziecka.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Przyczyn utrudnionego zapłodnienia może być wiele.
Jeżeli tabletki zostały dobrane prawidłowo na podstawie wykonanego wcześniej profilu hormonalnego i po badaniu ginekologicznym to istnieją małe szanse na to, że przyczyną może być antykoncepcja.
Oczywiście jeśli tabletki zostały zlecone bez dokładnego zbadania gospodarki hormonalnej wówczas może to grozić zaburzeniami hormonalnymi.

Wspomniane tyłozgięcie macicy stanowi dosyć częstą przyczynę problemów z zajściem w ciążę. W tym układzie anatomicznym wskazane są niekiedy odpowiednie pozycje ułatwiające zapłodnienie.

Warto jednak pamiętać, że za bezpłodność uznaje się dopiero stan gdy po roku niezabezpieczonych stosunków (ok 3-4 na tydzień) nie dochodzi do zapłodnienia.

Redakcja abcZdrowie.pl