Dlaczego testy pokazują drugą kreskę?

Dzień dobry, Piszę to pytanie ponieważ pewnie wiele kobiet w podobnej sytuacji skorzysta z odpowiedzi. Z czego wynika to, że na domowych testach ciążowych po wyschnięciu pojawia się cień drugiej kreski lub nawet kreska ale niezabarwiona? Może na własnym przykładzie. Zrobiłam tych testów blisko 20 różnych firm od płytkowych po strumieniowe. Nie ma tutaj żadnej reguły - niektóre po np. 1-2 h mają widoczną drugą kreskę. W moim przypadku jeśli byłaby to ciąża, to byłby to aż 7-8 tydzień. Zrobiłam wczoraj test strumieniowy rano następnie betę HCG. Test z rana po jakimś czasie tak jak NIEKTÓRE poprzednie - pokazał po dłuższym czasie żółtawą kreskę. Beta tego dnia - <0.1 Oczywiście każda z nas zdaje sobie sprawę, że wyniki czyta się w wyznaczonym czasie ale na pewno dużo kobiet czytało fora, na których Panie opisują jak to na pewno jest to ciąża mimo wyschnięcia testu. Bardzo proszę dla nas - za dużo myślących - wyjaśnić skąd takie zjawisko i czy jednak coś oznacza nawet przy beta <0.1?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

druga kreska na teście ciążowym, która pojawia się po upływie czasu podanego przez producenta danego testu jest po prostu wybarwieniem związanym z efektem utlenienia bądź inną reakcją chemiczną. Nie ma to związku z obecnością gonadotropiny kosmówkowej, określanej skrótem beta-HCG.

Ważne więc, aby wyniki testów ciążowych intepretować wyłącznie w określonym czasie. Po jego upływie wynik ten nie jest wiarygodny i nie ma znaczenia diagnostycznego.

Oznaczenie beta-HCG w laboratorium jest metodą bardziej czułą i wiarygodną, dlatego warto sugerować się tym wynikiem.

Poniżej umieszczamy inne pytania poruszające tę tematykę:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/druga-kreska-na-tescie-ciazowym-po-7-minutach,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/druga-kreska-na-tescie-ciazowym,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-i-druga-kreska-na-tescie-ciazowym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.