Do ilu lat kobieta powinna urodzić pierwsze dziecko?

Witam.do ilu lat kobieta powinna urodzic pierwsze dziecko?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

istnieje szereg wskazań medycznych do zajścia w ciążę przed 30. rokiem życiem – niezmiennie naukowcy podkreślają, że najlepszy moment to okres między 20. a 30. rokiem życia. Zaś największa płodność przypada na okres 18.-25. lat, przy czym szczytem płodności jest 25. rok życia kobiety. Więcej tutaj: https://parenting.pl/najlepszy-wiek-zeby-zajsc-w-ciaze.

Po przekroczeniu granicy 30 lat spada płodność kobiety, a więc zmniejszają się szanse na macierzyństwo oraz wraz z każdym kolejnym rokiem rośnie ryzyko powikłań niebezpiecznych zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Co bardzo istotne – po 35. roku życia znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. Więcej o zagrożeniach późniejszej ciąży mówi ta infografika, myślę, że rozwieje Pani wątpliwości: https://parenting.pl/dlaczego-warto-urodzic-pierwsze-dziecko-przed-30-stka.ie

Oczywiście dojrzałość biologiczna nie zawsze idzie w parze z dojrzałością psychologiczną, zatem również to należy wziąć pod uwagę, mówiąc o najlepszym wieku na zajście w ciążę – poza gotowością ciała na ciążę kobiety biorą pod uwagę stabilizację finansową, do której dążąc kształcą się i pracują więcej niż kilka dekad temu. To oczywiście wpływa na przesunięcie się granicy terminu macierzyństwa. Być może zechce Pani przeczytać także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-najlepiej-zajsc-w-ciaze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.