Dwa stosunki: jak precyzyjnie określić termin porodu?

Witam. Moja ostatnia miesiączka była 1 stycznia 2011 roku. Odbyłam stosunek 9 stycznia, ale byl to stosunek ostrożny i z wytryskiem na zewnątrz. Kolejny stosunek odbyłam 15 stycznia. Tym razem nie był to stosunek kontrolowany. Do zbliżenia doszło tego dnia 3 razy i zakończył się w środku. Jestem w ciąży. Pierwsze usg brzucha miałam 21 lutego i wtedy lekarz określił wiek ciąży na 6 tygodni i 3 dni. KIEDY NAJPRAWDOPODOBNIEJ ZASZŁAM W CIĄŻĘ, 9 CZY 15 STYCZNIA? Dodam też, że wzięłam tabletkę E***, z którą zwlekałam dość długo (połknęłam ją około 48-50 godzin od zbliżenia niezabezpieczonego tj. 15 stycznia - więc jej skuteczność spada).

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W opisanej sytuacji trudno jest określić ściśle datę zapłodnienia. Należy wziąć pod uwagę również  ograniczoną dokładność oznaczenia wieku ciążowego na podstawie USG, która zależy od kilku czynników, a m.in od umiejętności lekarza wykonującego badanie.
Biorąc pod uwagę wynik badania USG płodu oraz informację o zastosowanej antykoncepcji awaryjnej wydaje się, że bardziej prawdopodobnym terminem zapłodnienia może być 9. stycznia.
Warto wiedzieć, że antykoncepcja po stosunku zastosowana w ciągu 72 godzin gwarantuje bardzo wysoką skuteczność antykoncepcyjną, natomiast w przypadku zastosowania jej po dłuższym czasie od stosunku może sprzyjać utrzymaniu ciąży.
Należy wziąć także pod uwagę czas przeżycia plemników w drogach rodnych, który może wynosić nawet 7 dni, średnio 3-5 dni.

Redakcja abcZdrowie.pl