Guzki tarczycy a stosowanie antykoncepcji

Witam!mam kilka guzków na tarczycy,nie powodują one żadnych zmian hormon(tsh,ft3,4,tpo,trax w normie)w biopsji wyszlo,ze zmiana łagodna,przez 5mies.najwiekszy guzek powiekszyl sie o3mm. Chce zaczac stosowac antykoncepcje, ale boje sie, ze to wplynie na tarczyce i guzy przekszalca sie w nowotowor.Endo powiedzial mi, ze raczej nie mam owulacji, a zaszlam w ciaze i niestety poronilam.Nie jestem gotowa na kolejna ciaze. Czy antykoncecja hormon moze pogorszyc syt z tarczyca?

Dzień dobry,

Leki zawierające w składzie estrogeny powodują zwykle nieznaczny wzrost stężenia TSH we krwi, co może nieco zwiększyć ryzyko wzrostu guzków, oczywiście nie zawsze taka sytuacja ma miejsce, ale czym niższe TSH, tym mniejsza stymulacja do powiększania się zmian. Jeśli włączy Pani antykoncepcje (sytuacja również zależy od tego, jaki preparat będzie Pani przyjmowała - jedno, czy dwuskładnikowy) warto skontrolować sobie po miesiącu TSH i hormony tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz