Interpretacja USG główki u 11-miesięcznego synka

Witam, bardzo proszę o interpretacje wyniku USG główki mojego 11 miesi-go synka: Widoczne obustronne, podtwardówkowe kolekcje płynowe okolic czołowo-skroniowo-ciemieniowych - przyrost parametrów kolekcji płynowych.Przestrzenie podpajeczynówkowe w szczelinie podłużnej mózgu i okołomózgowe nieznacznie poszerzone.Synek rozwija się prawidłowo co było potwierdzone w badaniu neurologicznym.Proszę mi powiedzieć co go czeka jeżeli nadal będą przyrastać?czy będzie konieczna interwencja neurochirugiczna?
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, podtwardówkowe kolekcje płynowe, czyli tzw. "wodniaczki" powinny być systematycznie kontrolowane, najczęściej zanikają do 2 r.ż. bez pozostawienia ubytków neurologicznych.
Wskazania do interwencji chirurgicznej występują przede wszystkim przy znacznym wzroście ilości płynu oraz w razie wystąpienia objawów neurologicznych. Decyzja o zabiegu powinna być jednak podjęta wyłącznie przez neurochirurga.

Trudno mi powiedzieć jak duże są te kolekcje płynowe skoro nie zostały podane ich wymiary. Myślę, że zmiany są niewielkie i wymagają tylko obserwacji skoro dziecko rozwija się prawidłowo. Mimo wszystko radziłbym jeszcze w tej sprawie skonsultować się z neurochirurgiem, który ostatecznie wyjaśni jaki powinien być sposób dalszego postępowania.