Interpretacja wyniku badania po usunięciu wyrostka robaczkowego

Usuniecie wyrostka (plastron) po 6 tyg. ilosc wycinow 3 -opis makroskopowy wyrostek robaczkowy 7x1 rozfragmentowany topografia trudna do okreslenia rozp.patomorfologiczne 1. tkanka tluszczowa z naciekiem zapalnym narzad wycinek wyrostek robaczkowy 2. utkanie jajnika z cialkami bialowymi narzad wycinek robaczkowy 3. jajowod o zwyklej budowie .utkania wyrostka robaczkowego nie znaleziono prosze blizej wyjasnic rozpoz. patomorfologicze
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W tym przypadku powodem do przeprowadzenia zabiegu był ropień okołowyrostkowy spowodowany perforacją wyrostka robaczkowego znajdującego się w fazie ostrego procesu zapalnego. Zwykle obejmuje on okoliczne tkanki, nie rozprzestrzeniając się na szczęście na całą jamę otrzewnej. Stąd też w materiale pobranym do badania fragment jajnika. Rozpoznanie patomorfologiczne nie wskazuje na stan mogący zagrażać życiu.

Witam , muszę przyznać , że podobnie mało zrozumiałego opisu wyniku patomorfologicznego dawno nie widziałem. Podejrzewam , że operowany był "zaniedbany" wyrostek robaczkowy w stanie zapalnym , tzn. nastąpiło sklejenie się pęknięto , ropowiczo zmienionego wyrostka z tkankami otaczającymi tj. jajnikiem i jajowodem , które (jak rozumiem) zostały usunięte przynajmniej fragmentarycznie w jednym bloku zapalnym "plastronie" z wyrostkiem. W takich przypadkach się to zdarza! Podkreślam , że moja wypowiedź nie jest wiążącą oceną ,gdyż nie byłem operatorem , a swoją opinię zbudowałem na podstawie doświadczenia. Pozdrawiam , zż