Jak długo leczy się niedomogę luteinową?

Witam serdecznie!
Mam 23 lata. Nigdy nie miałam problemów ginekologicznych. 7 miesięcy temu poroniłam. Po zabiegu wyłyżeczkowania udałam się do kontroli do pani doktor. Wszytko było w porządku i miałam czekać na pierwszą miesiączkę. Lekarz nie zalecił mi robienia badań by uzyskać przyczynę poronienia.
Polecono mi staranie się o dziecko po 5-6 miesiączkach, ale przed każdą miesiączką występuje brunatne plamienia i utrzymują się od 5 do 7 dni, do czasu kiedy dostaję normalny okres. W internecie wyczytałam, że plamienie przed miesiączką może być to spowodowane niedomogą lutealną, która mogła być przyczyną poronienia.
Czy powinnam udać się do lekarza? Może moje dziwne miesiączki spowodowane są poronieniem? Jak długo leczy się niedomogę luteinową?
Bardzo chcemy mieć dziecko.
Pozdrawiam

23 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rzeczywiście niedomoga lutealna mogła być przyczyną zarówno poronienia jak i plamień przedmiesiączkowych. Aby ją potwierdzić należy przeprowadzić badanie stężenia progesteronu we krwi w drugiej fazie cyklu, badanie to może zlecić Pani lekarz ginekolog.

Jeżeli nie ufa Pani kompetencjom swojego lekarza, to proszę go zmienić dla swojego dobra, ponieważ w relacji lekarz-pacjent bardzo ważne jest obustronne zaufanie.
Niedomogi lutealnej nie leczy się jako takiej, można natomiast suplementować (przyjmować syntetyczny) progesteron, zwiększając tym samym szansę na utrzymanie ciąży na wczesnym etapie.

Pozdrawiam serdecznie!