Jak leczy się zakrzepicę nóg? [PORADA EKSPERTA]

Witam. Mam 19 lat i zdiagnozowano u mnie zakrzepice żył głębokich w prawej nodze w okolicy biodrowej. Jestem w szpitalu 3 tydzień do wczoraj wybrałam 42 zastrzyki w brzuch po 2 dziennie o nazwie Fraxiparine lub Fraxodi. Miałam 3 usg Doplera. Niestety nie ma przepływu krwi nadal w tej żyle. Jednak noga nie puchnie opuchlizna znikła i moge spokojnie chodzic. Dzis z zastrzyków przenieśli mnie na tabletke o kolorze czerwonym mała. Co dalej ?

Dzień dobry,

Podstawą leczenia zakrzepicy żył głębokich jest stosowanie leków przeciwzakrzepowych oraz pończoch uciskowych II stopnia ucisku. Z opisu wnioskuję, że otrzymywała Pani heparynę drobnocząsteczkową w dawce terapeutycznej, co jest właściwą terapią. Zamiana zastrzyków na formę doustną jest wygodniejsza dla pacjenta i spokojnie można przejść na taką terapię. Szczególnie, że taka terapia mimo ustąpienia objawów będzie wymagała kontynuacji by uniknąć nawrotu zakrzepicy.

Ustąpienie ostrych objawów świadczy o skutecznej terapii i dobrze rokuje.

Kolejną sprawą będzie znalezienie przyczyn zakrzepicy. W tak młodym wieku zwykle wiąże się to z jakaś patologią. Może wynikać np. z długotrwałego unieruchomienia, zaburzeń układu krzepnięcia, ciąży, czynników genetycznych, chorób rozrostowych i wielu innych. Jeśli taka diagnostyka nie była wykonana w ramach pobytu szpitalnego, zalecam zgłoszenie się do poradni Angiologicznej.

Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl