Jak leczyć opryszczkę u ciężarnej?

Witam jestem w 25tc wyskoczyła mi opryszczka na ustach (nie jest to pierwsza opryszczka w moim życiu) czy mogę coś zastosować, jakieś maści?

Redakcja abcZdrowie

Witam, opryszczka to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy HSV-1 i HSV-2. Niestety wirus opryszczki już na zawsze pozostaje w organizmie nosiciela, więc przy każdym spadku odporności może atakować. Opryszczka na ustach, nazywana „zimnem” lub febrą, jest wysoce zakaźna zwłaszcza w momencie ukazania się pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. To on w błyskawiczny sposób może przenieść się na inną osobę przy najmniejszym kontakcie. Więcej o opryszczce przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-wargowa-u-kobiety-spodziewajacej-sie-dziecka. Opryszczka nie zagraża rozwijającemu się płodowi pod warunkiem, że w ciąży wirus aktywował się po raz kolejny, a nie został nabyty przez przyszłą mamę. Niestety jest wskazaniem do cesarskiego cięcia – podczas porodu siłami natury, przez kontakt z drogami rodnymi matki, noworodek może zarazić się wirusem w łatwy sposób. Leczenie opryszczki jest objawowe – na wirusa nie ma leku, który wyeliminuje go z organizmu chorego. Proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym, żeby przepisał odpowiednie leki. Infekcję HSV-1 i HSV-2 leczy się lekami antywirusowymi mającymi w składzie np. pencyklowir czy acyklowir, dodatkowo można stosować maści. Warto też uzupełnić niedobór witamin z grupy B. Podczas konsultacji proszę poinformować lekarza o ciąży, żeby mógł dobrać leki bezpieczne dla Pani stanu. Może się Pani ratować również domowymi metodami walki z objawami wirusa, takimi jak: nakładanie pasty do zębów na zmienione chorobowo miejsca (fluor jest zabójczy dla wirusa opryszczki), podobnie można postępować z rozgniecionym czosnkiem (najsilniejszy naturalny antybiotyk!), miodem, sodą oczyszczoną, a także ziołami – miętą, rumiankiem, szałwią. Więcej naturalnych metod na opryszczkę w artykule pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.