Jak leczyć popękaną skórę dłoni?

Witam :) Jak najszybciej zagoić popękaną skórę na dłoniach? Muszę przyznać, że pandemia wyzwoliła u mnie bardzo częste mycie rąk. Myje po każdym jedzeniu, przed i po każdym wyjściu z mieszkania (nawet gdy wychodzę do piwnicy). Dlatego pytanie o jak najszybsze zagojenie, bo zdarzają się pęknięcia aż do krwi, co w obecnej sytuacji praktycznie blokuje każde moje wyjście. Od dłuższego czasu nie używam już płynów dezynfekcyjnych, myję ręce samą wodą z mydłem, a skóra i tak na tym cierpi. Początkowo smarowałem jakimś pierwszym lepszym kremem do rąk, później miejscowo też kremem Nivea, ale skóra i tak jest bardzo sucha. Teraz miejscowo wcieram miąższ z liści aloesu, trochę się goi. Lecz czy jest jakiś sposób na przyśpieszenie tego? Może jest jakiś regenerujący krem? Swego czasu używałem też żelu aloesowego, ale nie wiem czy on pomaga. I do tego też chciałbym się odnieść z zapytaniem do Państwa. Chciałem też zrezygnować z tak częstego mycia rąk, ale sumienie nie pozwala :) Z góry dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, płyny dezynfekujące, zawierające w swoim składzie wysokoproentowy alkohol, doprowadzają do przesuszenia skóry, a tym samym niwelują barierę ochronną i mogą prowadzić do tworzenia się mikrourazów. Zwykłe kremy mogą nie wystarczyć – sugeruję zakup preparatów aptecznych z dodatkiem mocznika, mogą to być kremy do pielęgnacji skóry atopowej. Dodatkowo warto stosować krem witaminowy albo z hydrokortyzonem np. na noc. Warto zrezygnować z tradycyjnego mydła na rzecz nawilżającego. Dobrze byłoby ograniczyć kontakt dłoni z płynem antybakteryjnym oraz wodą, ale w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest to niemożliwe. Proszę również wypróbować domowe metody walki z suchą, pergaminową skórę – np. stosowanie okładów z siemienia lnianego czy nacieranie dłoni oliwą z oliwek. Szczegółowe receptury znajdzie Pan pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/sposoby-na-suche-dlonie. Warto też zadbać o zaimpregnowanie wrażliwej skóry przed czynnikiem drażniącym, to jest mydłem czy żelem antybakteryjnym. Do tego celu świetnie nadadzą się produkty zawierające parafinę albo wręcz zabiegi parafinowe na skórę dłoni – natłuszczą ją i "uodpornią" na czynniki zewnętrzne. Jeśli jest Pan zainteresowany, to w tym artykule dowie się Pan wszystkiego o wykorzystaniu parafiny w celach kosmetycznych: https://uroda.abczdrowie.pl/sposob-na-piekna-skore-parafina. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry :). Proszę umówić się na konsultację do lekarza dermatologa. Lekarz podczas konsultacji obejrzy stan skóry, zbada ją . Jeśli będzie taka potrzeba zleci wykonanie badań dodatkowych .Następnie będzie mógł postawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia.

www.lenartowiczclinic.pl