Jak liczyć tygodnie ciąży?

Witam 10 marca miałam ostatnia miesiączkę , spóźniał mi się okres zrobiłam test 12 kwietnia i wyszedł pozytywny poszłam do ginekologa powiedziała że jeszcze za szybko żeby zobaczyć zarodek od kiedy liczą się tyg ciąży ? Bo jeśli od daty ostatniej miesiączki to powinnam być w 5 tyg ale dalej zarodka nie widać by było ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wiek ciąży najczęściej oblicza się wykorzystując tzw. regułę Naegelego. Według niej za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Sama ciąża trwa 40 tygodni (280 dni), jednak za normę uznaje się także rozwiązania występujące dwa tygodnie wcześniej lub później.

Skoro ostatnia miesiączka rozpoczęła się u Pani 10 marca, to w dniu wizyty u lekarza była Pani w 4. tygodniu ciąży (+ 5 dni), ponieważ liczy się skończone tygodnie, a nie rozpoczęte.

W tym czasie zarodek może nie być jeszcze widoczny na badaniu USG i nie ma w tym nic niepokojącego. Czasem zdarza się, że pojawia się on dopiero w okolicach 7. tygodnia ciąży. W międzyczasie warto skontrolować poziom beta-HCG i zaobserwować, w jaki sposób wzrasta stężenie hormonu. Na początku ciąży powinno ono podwajać się co 2-3 dni.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niewidoczny-zarodek-w-4-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/do-kiedy-zarodek-moze-byc-niewidoczny, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niewidoczny-zarodek-w-9-tygodniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.