Jak mam postępować po tym urazie stawu skokowego?

Witam, 7 grudnia skręciłam staw skokowy, nie założono mi gipsu, tylko bandaż. Opuchlizna utrzymywała się przez 5-6 dni. Niestety nie mogę stawiać całej stopy na podłodze, tylko śródstopie. Czuję bolesne mrowienie i drętwienie w pięcie. Czym to może być spowodowane? Czy powinnam udać się z tym problemem do specjalisty?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dolegliwość związana z urazem stawu skokowego, o której Pani pisze na pewno nie należy do najprzyjemniejszych i może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia. Przypadłość taka, jak skręcenie wspomnianego stawu występuje dość często i może dotyczyć osób w każdym wieku.

Istnieje ponadto pewna grupa pacjentów, która jest bardziej podatna na urazy ortopedyczne, a związane jest to z predyspozycjami genetycznymi, występowaniem chorób przewlekłych, jak osteoporoza oraz stopniem zmineralizowania kości.

Przy skręceniu stawu skokowego należałoby odciążyć oraz unieruchomić daną kończynę na okres około 10 dni, aby ustabilizować nogę. Stabilizacja stawu następuje za pomocą opatrunku gipsowego lub ortezy. Ten ostatni sposób jest najlepszym, polecanym przez specjalistów, aby uniknąć w przyszłości komplikacji związanych między innymi z ruchomością stawu. Aby złagodzić objawy, pomocne mogą okazać się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które zmniejszą dyskomfort z odczuwania bólu.

Czasami zdarza się sytuacja, gdy staw był za krótko unieruchomiony, że niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Jednakże nie są to częste przypadki, a o takiej ingerencji może zadecydować tylko lekarz ortopeda.

Z racji odległości, trudno jest określić przyczyny Pani dolegliwości, które mogą wynikać z wcześniejszego urazu. Zalecamy ponowną wizytę u lekarza ortopedy lub chirurga, aby ocenił stopień poprawy. Możliwe, że niezbędne mogą okazać się dodatkowe badania, takie jak USG stawu skokowego, RTG oraz CRP i OB.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skrecenie-stawu

https://uroda.abczdrowie.pl/skrecenie-stawu-skokowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.