Jak mam postępować z tą nadżerką?

Ostatnio lekarz zdiagnozował u mnie nadżerkę i zalecił zrobienie krioterapii. Później zaczęłam czytać o tym i wiele lekarzy pisze, że przy nadżerce bez objawów nie ma konieczności wykonywania krioterapii. Jedyny objaw jaki ja mam to czasem lekkie upławy. Nie znam się na tym kompletnie i nie wiem co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Czy krioterapia jest konieczna czy może można w jakiś inny sposób pozbyć się nadżerki? A może mogę po prostu to zostawić i kontrolować na badaniach? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak już pewnie się Pani przekonała, zdania ginekologów na temat nadżerki szyjki macicy są podzielone.

Zdaniem niektórych nadżerka, która nie daje żadnych objawów, przy której występuje prawidłowy wynik cytologii nie wymaga leczenia. W takim przypadku wystarczą regularne kontrole i obserwacja. Zdarza się, że znika ona samoistnie, np. po porodzie.

Jeśli jednak nadżerka jest przyczyną nawracających stanów zapalnych, krwawień lub nadmiernego śluzu, a dodatkowo jest ona znacznych rozmiarów, to może kwalifikować się do usunięcia. W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów, stosuje się zabiegi inwazyjne, takie jak: kriokoagulacja (wymrażanie), koagulacja chemiczna, elektrokonizacja, fotokoagulacja czy elektrokoagulacja.

W Pani przypadku warto by było udać się do innego ginekologa i skonsultować z nim nadżerkę w kontekście dalszego postępowania.

Więcej na ten temat przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nadzerka-szyjki-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.