Jak mogę pozbyć się tak zwanych boczków?

Mam 13 lat i około 57kg na 163cm wzrostu. Brzuch mam dosyć płaski choć ucieszyłabym się gdybym go jeszcze troszkę zrzuciła natomiast mam boczki i to dosyć duże. Co zrobić, albo jak ćwiczyć by boczki zmalały? Mam twistera. Czy mogę na nim ćwiczyć czy jestem na to za młoda? Z góry dziękuję za odpowiedź.
13 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych zarówno Twoja masa ciała jak i wzrost oscylują około 75 centyla. Oznacza to, że podane wartości są prawidłowe w stosunku do wieku. Ponadto wartości te znajdują się w tym samym kanale centylowym co znaczy, że rozwijasz się harmonijnie. Zdecydowanie zatem nie powinnaś się odchudzać!

By wymodelować talię i uzyskać oczekiwany efekt polecamy ćwiczenia:
- Połóż się na plecach, ręce swobodnie wzdłuż tułowia, nogi wyprostowane. Podnoś złączony nogi tak, by ułożyły się prostopadle do podłogi. Przytrzymaj 3 sekundy (10 powtórzeń; zwiększaj o 5 w każdym następnym tygodniu ćwiczeń).
- Połóż się płasko na podłodze, oprzyj na łokciach. Przyciągaj najpierw prawą ugiętą w kolanie nogę do klatki, potem lewą i obie na raz (zrób 15 powtórzeń; zwiększaj ilość o 5 w każdym następnym tygodniu ćwiczeń).
- Połóż się na plecach, z wyprostowanymi lub zgiętymi w kolanach nogami. Ręce spleć za tułowiem. Unoś się tak, aby prawym łokciem dotknąć podłogi obok lewego kolana, a przy kolejnym powtórzeniu lewym łokciem podłogi przy prawym kolanie (30 powtórzeń).
- Piłkę można zastąpić innym przedmiotem, musi być ciężki. Usiądź na podłodze i lekko unieś zgięte nogi do góry. Trzymany w rekach przedmiot przenoś raz na lewy, raz naprawy bok, dotykając nim do podłoża (wykonaj 20 powtórzeń, zwiększaj o 5 w każdym następnym tygodniu ćwiczeń).
Ponadto oczywiście możesz ćwiczyć na twisterze.