Jak najlepiej przygotować się do ciąży?

Dobry wieczór. Z mężem chcemy starać się o dziecko, ale chcemy być do tego jak najlepiej przygotowani. Jakie badania powinnam zrobić, żeby wykluczyć wszystkei choroby zagrażające ciąży? Czy powinnam je robić już? Do jakiego lekarza NFZ najlepiej się udać, żeby potraktował mnie kompleksowo? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam Ewa

Milena Lubowicz

Generalnie nie ma potrzeby wykonywania badań przed ciążą. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badania infekcyjne wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży, powinny być wykonane do 10. tygodnia ciąży. Oczywiście może je Pani wykonać wcześniej, są to: VDRL, HIV, HCV, badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG i IgM) oraz różyczki. Tylko VDRL jest badaniem obowiązkowym, pozostałe są zalecane. Jeżeli ma Pani wątpliwości proszę porozmawiać ze swoim ginekologiem.
Pozdrawiam