Jak nauczyć 5-miesięczne dziecko zasypiania bez bujania?

witam jak nauczyc 5 miesieczne dziecko zasypiania samego bez bujania itp.?

W brzuchu dziecko przyzwyczaiło się do częstego bujania (gdy mama chodziła), przy tym poznało wszystkie stany i dlatego po urodzeniu chcąc uzyskać poczucie bezpieczeństwa i komfortu lubi być bujane. Dodatkowo- samodzielnego zasypiania musi się dopiero nauczyć. Dlatego na pewno warto być cierpliwym i uczyć malca stopniowo. Najpierw skrócić czas wieczornego kołysania i odkładać maluszka do łóżeczka nim zaśnie (żeby sam moment zaśnięcia następował w łóżeczku). Później bujanie może być coraz krótsze, aż do zaprzestania. Warto także wprowadzić rytuały, które będą stałe (np kąpiel, karmienie, chwilka bujania i łóżeczko) oraz jakiś stały przedmiot- kocyk, smoczek, przytulankę. Niektóre dzieci dobrze także reagują na kołysankę (śpiewaną lub z pozytywki czy radia). Najważniejsza jest konsekwencja, stałość i wyczucie rodzicielskie, które pozwoli Pani najlepiej reagować na potrzeby swojego dziecka.

Witam. 5-miesięczne dziecko bardzo potrzebuje bliskości mamy a bujanie jest dla niego przedłużeniem życia płodowego, więc czuje wtedy bezpiecznie. Nie wiem, czy ma Pani na myśli bujanie na rękach czy w wózku. Generalnie nauka zasypiania to pewien proces. Dziecko powinno mieć stały rytm dnia i nocy. Noc powinna różnić się od dnia - np. powinno być ciszej, ciemniej, bez bodźców. Dziecko może zasnąć bez bujania, jeśli będzie się dobrze czuło w swoim łóżeczku, będzie najedzone ale nie przejedzone, odpowiednio ubrane (nie za grubo!), jeśli rodzic pomoże mu się wyciszyć. Skuteczna może być cichutka muzyka (taka dla niemowląt) albo karuzela z pluszakami nad łóżeczkiem. Jednak najważniejsze to uważnie obserwować dziecko i nie robić niczego wbrew niemu. Nie chodzi o to, by je wytresować lecz o to, by mu towarzyszyć w rozwoju. Pozdrawiam!