Jak ocenić wynik RTG u 44-latka?

Kąty przeponowo-żebrowe wolne od płynu. Obwodowo w polu dolnym prawego płuca zaznaczony rysunek zrębu, na tle którego, na poziomie przedniego odc. żebra IV prawego wyodrębnia się ok. 9 mm cień guzkowy- do porównania ze zdj. wcześniejszymi i weryfikacji w badaniu TK. Poza tym płuca bez zmian ogniskowych i zagęszczeń miąższowych. Serce niepowiększone. Cień śródpiersia i wnęki płucne nieposzerzone. Jak rozumieć taki opis badania RTG Co oznacza 9 mm cień to dużo czy mało to źle czy dobrze? Wynik osoby zdrowej niepalącej nigdy bez żadnych genetycznych chorób nowotworowych Pozdrawiam Tomasz

Guzki to często pozostałości po procesach zapalnych płuc, jednak każdorazowo ich rozpoznanie wymaga zachowania wzmożonej czujności onkologicznej. Wynik badania powinien Pan skonsultować z torakochirurgiem lub pulmonologiem, który po wzrokowej ocenie zmiany zdecyduje, czy istnieje konieczność pogłębienia diagnostyki o TK.