Jak opiekować się osobą po udarze mózgu?

Witam. Mój tato jest po udarze mózgu. Dziś wrócił ze szpitala. Miał częściowo sparaliżowane gardło i był karmiony przez sondę. Teraz je same zmiksowane posiłki, jednak prawie cały czas dusi się przez kaszel. Czy można coś z tym zrobić? Nawet gdy pije, potrafi zacząć się dusić...

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć. Proponuje poprosić o wizytę domowa lekarza rodzinnego.

W przypadku trudności w połykaniu na ogół łatwiej przełykać pokarmy półpłynne/półstałe niż płynne.
Jeżeli trudności się utrzymują należy założyć sondę do żołądka, jednak jest to ograniczone czasowo. Można też założyć tzw PEG czyli stałe połączenie bezpośrednio do żołądka.

Zaburzenia połykania po udarze mózgu są częstym powikłaniem. Na pewno nie można dopuścić do sytuacji,że podczas karmienia lub podawania płynów dochodzi do krztuszenia się, gdyż taka sytuacja stwarza ryzyko zachłystowego zapalenia płuc. Byłoby najlepiej żeby Państwo skontaktowali się z neurologopedą, po zbadaniu Taty będzie można wdrożyć terapię zaburzeń połykania a Państwo otrzymacie wskazówki jak postępować przy karmieniu. Jeżeli zaburzenia połykania są znaczne, warto pomyśleć o karmieniu przez sondę, ale na krótki okres czasu, ok.30dni. Po tym czasie, jeżeli zaburzenia połykania utrzymują się, zwykle zakłada się gastrostomię i w ten sposób karmi pacjenta. Proszę nie zwlekać z wizytą u neurologoepdy.