Jak pomóc dziecku z lękami nocnymi?

Witam Synek 26 m-cy ma lęki nocne. Występują o różnych porach ale zazwyczaj między 23 a 2 w nocy. Krzyczy ,rzuca się po łóżku, kopie , czesto ma zamkniete oczy,czasem coś mówi, płacze. Proby przytulania, wybudzenia ,glaskania i mówienia potęgują wrzask. Jak sobie z tym radzić? Nie zdarzają się często i trwają od 5 do 30 min. Martwię się czy nie nasila się jak pójdzie do żłobka.

Dzień Dobry Pani ,

Zachęcałabym Panią do osobistej konsultacji pediatrycznej, lekarza który prowadzi i zna Pani Synka, i zadecyduje o ewentualnej diagnostyce.

Życzę Pani i Synkowi radości w codzienności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam. Przyczyn niespokojnego snu dziecka jest bardzo, bardzo wiele i trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Spróbuję jednak podsunąć jakieś pomysły. Po pierwsze, warto obserwować, co dziecko robi w ciągu dnia, czy jego dzień jest przewidywalny i ma jakiś rytm, czy też panuje w jego życiu chaos i nadmiar bodźców. Ważne, by czas przed zaśnięciem to był okres wyciszania się, a nie emocjonujących zabaw. Małe dziecko może reagować koszmarami nocnymi nawet jeśli spędziło dzień bardzo przyjemnie ale inaczej niż zawsze i intensywnie. Ważne, by przeanalizować poziom fizycznej aktywności dziecka, przyjrzeć się temu, czy nie ogląda za dużo tv albo bajek na tablecie, zastanowić się co dziecko je (nadmiar słodyczy i kofeiny zawartej np. w czekoladzie także sprzyja lękom). Można zrobić badania w kierunku pasożytów. Gdy wszystkie te działania nie pomogą, warto skonsultować się z neuropsychologiem, ponieważ może to być objaw innych zaburzeń. Pozdrawiam i życzę powodzenia!