Jak poradzić sobie z kompulsywnym objadaniem się?

Jak poradzić sobie z kompulsywnym objadaniem się? Obzeram się tak ze mi dobrze, nie potrafię czasem tego zatrzymać, po wszystkim czuje się strasznie :(Probowalam zgłosić się do psychologalub psychiatry na nfz i najbliższy termin to sierpień 2015 ...tragedia czy mogę sama sobie pomoc jeśli tak tio w jaki sposób?

Witam. Przede wszystkim powinna Pani zastanowić się w jakich sytuacjach dochodzi do napadów objadania się i dążyć do eliminacji tego typu sytuacji.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Różne zaburzenia odżywiania leczy się w podobny sposób. Terapia przy kompulsywnym jedzeniu jest zbliżona do tej u osób z anoreksją lub bulimią. Stosuje się leczenie indywidualne i w grupie wsparcia. Terapia zaburzeń odżywiania koncentruje się między innymi na relacjach chorego z rodziną, jego emocjach i wzorach zachowań. Ponadto wprowadza się nową, racjonalną dietę, edukację żywieniową i ćwiczenia. Istotne jest, aby nie przerywać leczenia, ponieważ skutkuje to nieuchronnym powrotem do dawnych nawyków żywieniowych. Osoby, które są uzależnione od jedzenia często znajdują się w stanie depresji, dlatego leczenie rozpoczyna się zwykle od podawania im antydepresantów. Na krótką metę takie leczenie jest równie skuteczne jak psychoterapia. Jednak terapia z psychologiem jest bardziej skuteczna w osiągnięciu długofalowych rezultatów.

Witam, zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty psychologa, psychodietetyka. Bezpośrednia konsultacja pomoże w ułożeniu indywidualnych wskazówek.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska