Jak postępować z torbielą okołojajowodową?

Witam W ostatnim badaniu USG wykryto u mnie torbiel okołojajowodową o śr 11mm. Od ok 2 lat mam plamienia międzymiesiączkowe i skąpe miesiączki. We wcześniejszych USG (3x) nie stwierdzono żadnych zmian. W badaniach hormonalnych progesteron poniżej normy badany w 3-5dc. Dodatnie HVP, cytologia gr 1 Jakie powinno być postępowanie ww przypadku

Torbiel jest niewielka, nie budzi podejrzeń złośliwości, więc nie zagraża klinicznie. W takim przypadku wystarczająca jest tylko obserwacja czyli okresowa kontrola w USG. Dolegliwości jak i spadek poziomu progesteronu na pewno nie mają nic wspólnego z istnieniem torbieli.