Jak pozbyć się nadwagi po ciąży?

Witam mam na imię Marta mam 160 cm wzrostu i 71 kg wagi 3 lata temu urodziłam córeczkę i ważyłam 60 kg ale biorąc potem tabletki antykoncepcyjne przytyłam kolejne 10 kg i nie umiem się tego pozbyć ciężko mi jest nie jeść słodyczy i wiem że mam za mało ruchu ale teraz będę miała rowerek stacjonarny więc mam nadzieję że to coś da bardzo proszę o radę dziękuję

Witam, Jeżeli będzie rowerek stacjonarny to proszę na początek korzystać z niego 45 minut 3-4 razy w tygodniu. Uregulować swoją dietę- np. 5 posiłków dziennie o regularnych porach, wtedy chęć na słodycze powinna się zmniejszyć.

Zarówno ciąża jak i przyjmowane środki antykoncepcyjne zmieniły trochę Pani gospodarkę hormonalną i metabolizm, co jest zupełnie naturalne. W Pani przypadku pewnie największym problemem są słodycze. Nie wiem, czy zdaje Pani sobie sprawę, że słodycze uzależniają i trudno z nich zrezygnować jak z kawy czy papierosów. Jest na to jednak rada. Po pierwsze jeść regularnie co 3 godziny, nie dopuszczając do przegłodzenia, wyeliminować z diety cukierki, ciastka, ciasta za to wprowadzić grube kasze (gryczana, pęcak) oraz inne kasze np. jaglaną, makarony pełnoziarniste, płatki zbożowe, pieczywo pełnoziarniste, ziemniaki. Zjadać dziennie 1-2 owoce do południa, najlepiej z nabiałem. Włączyć dużo kolorowych warzyw do posiłków. Pić min 1,5 - 2 l wody dziennie. No i koniecznie ruch co najmniej 3 razy w tygodniu po godzinie z taką intensywnością, żeby się zmęczyć. Wysiłek fizyczny nie dość, że podnosi metabolizm, zwiększa wydolność organizmu, poprawia ogólną sprawność to daje efekt taki jak zjedzenie czekolady. Podczas treningu wydziela się hormon szczęście taki sam jak po słodkościach, a na pewno jest zdrowiej niż po ich spałaszowaniu:) . A najlepiej, gdyby udała sie Pani do dietetyka, który bezpiecznie poprowadzi Panią przez proces odchudzania.

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Witam,
Podejrzewam, że ten rowerek wpędzi Panią we frustrację jedynie...proszę zbadać tarczycę (anty-TPO, anty-TG, TSH, FT3, FT4) oraz zrobić krzywą cukrową + insulinową. te wyniki dadzą prawdopodobnie odpowiedź, dlaczego waga po ciąży nie wróciła do standardów wcześniejszych-kobiety często cierpią na tzw. poporodowe zapalenie tarczycy kompletnie nie wychwytywane...jeśli z insuliną będzie "nie halo" może być to efekt tzw. insulinooporności, możemy sobie teraz gdybać i gdybać, najpierw badania proszę Pani ;D
pozdrawiam ciepło i do roboty!

Witam. Najlepiej jak Pani będzie pod kontrolą dietetyka, który wprowadzi indywidualną dietę po obliczeniu podstawowej przemiany materii, zapotrzebowania energetycznego, deficytu, białek, tłuszczy i węglowodanów. Pozdrawiam