Jak radzić sobie z niską samooceną mając 20 lat?

Jestem córka alkoholika.Tata zmarł 5 lat temu ja obecnie mam 20 lat i zauważam że nie dzieje się ze mną dobrze. Tata był alkoholikiem może nie było tak źle w sensie nigdy mnie nikt nie bił al awantury zdążały się dość często mam nie mogła znieść takiego stanu a ma raczej silny charakter i bluzgi krzyki były na porządku dziennym czasem musiała interweniować policja.Mama jest dobra kobieto zawsze chciała dla nas dobrze ale brakuje jej takiej uczuciowości np nigdy nie usłyszałam od niej słowa kocham cię.Brakowalo nam pieniędzy w szkole dzieci zawsze miały na wycieczki i książki a ja do liceum zawsze byłam tym dzieckiem które nie stać na książki czy ma obiady z MOPSU .Czasami były dobre chwile gdzie mogłam sb pozwolic na jakąś wycieczkę.Po maturze na wakacje najdłuższe w życiu poszłamcy wcześniej zarabiałam dorywczo,na jakis festynach sprzedając balony czy popcorn pamiętam że bardzo się tego wstydziłam czułam taki wstyd że każdy patrzy na mnie że jestem gorsza robiąc takie rzeczy.Zauwazulam u siebie to że boje się ludzi może to dziwnie brzmi ale np wypożyczyłem książkę z biblioteki i i zapomniałam ją oddać teraz boje się tam iść i dać ja mimo że minęło kilka miesięsię zapisalam się na prawo jazdy ale czulam ogromny strach mając iść na jazdy wstydziłam się i po 2 jazdach przestał odbierać telefony od instruktora bo bałam się tych jazd nie samochodu nie nauki ale przebywania z instruktorem kiedy dzwoni ktoś do mnie ktoś obcy w sensie np dentystka czy potwierdzam wizytę boje się odebrać cały czas w sobie czuje lek i to się nawarstwia przez nie załatwione sprawy bo boje się czegoś zrobić Czesto wydaje mi się że jestem nikim że jestem najgorsza najbrzydsza że jestem straszna i często sb to powtarzam.Nie mam już siły w środku czuje ciągle lek niepokój i że jestem nic nie warta .Na codzien przed znajomymi i bliskimi ciągle się śmieje żartuję a w środku czuje że już sb nie radzę nw czy to jest normalne czy każdy czuje takie leki ?

Witam Panią,
Bardzo często bolesne doświadczenia z przeszłości
uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie,
gdyż wpływają na wszystkie obszary egzystencji
i sprawiają, że człowiek nie potrafi cieszyć się życiem.
Poza tym nieadekwatna samoocena, i brak wiary
w swoje możliwości, też negatywnie wpływają
na wszystkie obszary Pani funkcjonowania
i sprawiają, że tworzy Pani w umyśle wypaczony
obraz samej siebie, co pogłębia jedynie niską
samoocenę
oraz rodzi lęk i poczucie przygnębienia.
Szczególnie niepokojący jest fakt, że unika Pani ludzi,
a nawet odczuwa Pani lęk przed ludźmi do tego stopnia,
że nawet boi się Pani odebrać telefon, by potwierdzić wizytę
u dentysty.
Możliwe, że cierpi Pani również na zaburzenia lękowe,
fobię społeczną, jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się
różnym sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła leczenie, psychoterapię,
gdyż Pani lęki mogą doprowadzić do izolacji społecznej.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani problemu,
dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować właściwą
metodę terapii.
Zachęcam Panią do omówienia problemu z psychologiem
oraz do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami Pani lęków, wzmocnić poczucie własnej
wartości, oraz odbudować zaufanie do świata i do ludzi,
dzięki czemu odzyska Pani spokój i radość życia,
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl